با اینکه موضوع برنامه غذایی مدارس خیلی مورد توجه مسئولین آموزش و پرورش قرار نگرفته است اما بدون شک یکی از مهمترین مباحث بهداشت مدارس است، چرا که با تغذیه درست و سالم و در قالب برنامه غذایی مدارس می توان فرهنگ تغذیه سالم و مفید را در بین دانش آموزان و متعاقب آن در بین خانواده و جامعه جا انداخت. بر هیچکس پوشیده نیست که تغذیه درست در ساعاتی که دانش آموز در مدرسه به سر می برد بر روند یادگیری و تعادل ذهنی و روحی و جسمی او تاثیر بسزایی دارد. از این جهت امید آن می رود که بالاخره مسئولین راه حلی برای استفاده از برنامه غذایی سالم در تمام مدارس کشور بصورت هماهنگ بیابند.

به همین بهانه برنامه غذایی هفتگی به شرح ذیل آماده کردیم که برای شما عزیزان قرار می دهیم.

گاهی اوقات والدین توجهی به تغذیه ندارند و برای میان وعده تنقلات مضر را در کیف بچه ها قرار می دهند. اما این نگرانی وجود دارد که با ادامه این روند، پس از مدتی، کودکان دیگر ذائقه شان در مورد مصرف مواد غذایی مناسب تغییر یافته و به مصرف فرآورده های غذایی روی بیاورند.

این فرآورده ها که در بسیاری از موارد دارای مقادیر زیادی از انرژی می باشند، دارای مقادیر اندک و نامناسبی از ریزمغذی ها بوده و تعادل مناسب را در برنامه غذایی کودک ایجاد نمی کنند.

بر این اساس بهتر است مادران گرامی، ساندویچ های خانگی با همان ترکیبات ذکر شده در صبحانه و نیز انواع میوه هایی که شسته شده و درون کیسه فریزر آماده مصرف می باشند، را برای کودک به عنوان میان وعده مدرسه تهیه و درون کیف او قرار دهند.

باید بچه ها را به خوردن آب تشویق و ترغیب کرد. نوشیدنی های شیرین مثل ساندیس و آبمیوه های مصنوعی برای یک رژیم غذایی سالم توصیه نمی شود. مصرف سه وعده در روز لبنیات برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن ضروری است. بهتر است تا حد ممکن از لبنیات کم چرب استفاده شود.

مطالب مرتبط :

keyboard_arrow_up