رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با تأکید بر اینکه امروز در آموزش و پرورش دسترسی به آموزش خیلی هنر نیست، گفت: در سال ۱۴۰۰ نیز کتاب‌های پایه‌های اول،‌ دوم و سوم ابتدایی مورد بازنگری و اصلاح قرار می‌گیرد.

 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه اعتبار کتاب‌های درسی پنج ساله است گفت: هر پنج سال یکبار باید بازنگری جدی در کتب درسی داشته باشیم. از سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ کتب درسی پایه اول تا سوم ابتدایی متناسب با نیازها و درخواست‌های جدید تحت بازنگری قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایسنا حجت‌الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان ، بااشاره به ورود فناوری‌های نوین چون نانو، زیست فناوری‌ها و فناوریهای ارتباطی به برنامه درسی اظهار کرد: به این مباحث کم و بیش در کتب درسی پرداخته شده بود اما با ساماندهی جدید، در مقطع دبیرستان و ابتدایی در کتب درسی گنجانده می‌شود.

وی افزود: البته نگاه ما نگاه تلفیقی و زمینه‌ای است، به این معنا که کتاب مستقلی برای این موضوعات تدوین نمی‌کنیم اما به عنوان نمونه سعی می‌کنیم در جریان بازنگری کتب درسی، فناوری ارتباطات را به صورت ضمنی و غیرمستقیم از اول ابتدایی در بخشی از فعالیت‌ها لحاظ کنیم. یا در درس علوم به زیست فناوری‌ها بپردازیم. اقداماتی از این دست در راستای ارتقای کیفیت محتوای آموزشی انجام می‌شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه توجه به مهارت‌، خلاقیت و فرصت‌های یاددهی و یادگیری در برنامه درس ملی به جد مورد توجه ماست گفت: باید معلمان و مدیران بخشی از برنامه درسی را راهبری کنند و بخشی را به دانش‌آموزان بسپارند.

وی با اشاره به اینکه اعتبار کتاب‌های درسی پنج ساله است عنوان کرد: هر پنج سال یکبار باید بازنگری جدی در کتب درسی داشته باشیم. از سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ کتب درسی پایه اول تا سوم ابتدایی متناسب با نیازها و درخواست‌های جدید تحت بازنگری قرار می‌گیرد.

محمدیان ادامه داد: وزیر آموزش و پرورش به تمامی دستگاه‌ها نامه‌ای ارسال کرده تا اگر نظرات و پیشنهاداتی جهت انعکاس در کتب درسی دارند تا ۱۵ آذرماه به دست ما برسانند. البته اضافه شدن محتوای جدید به کتب درسی دارای شروطی است از جمله اینکه موضوع ملی باشد، در سبد دانش ملی بگنجد، جزو ضرورت‌ها بوده و تبلیغ برای دستگاه‌ها تلقی نشود.

 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در شورای تبیین سیاست‌گذاری کتاب‌های کمک‌آموزشی که در این سازمان برگزار شد، با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی اظهار داشت: سال ۱۳۵۵ مجموع افراد باسواد ۵۴ درصد بود و زنان باسواد نیز ۴۴ درصد را تشکیل می‌دادند؛ ضمن اینکه از جمع ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفری کشور، تنها ۳۲۷ هزار نفر بالاتر از مدرک دیپلم بودند؛ در حالی‌ که امروز پوشش تحصیلی ۹۸ درصدی را در کشور داریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴ میلیون دانشجو داریم،‌ افزود: امروز در آموزش و پرورش دسترسی به آموزش خیلی هنر نیست و آنچه توقع داریم، دسترسی به آموزش و پرورش با کیفیت و عدالت آموزشی و تربیتی است؛ یعنی فارغ از قومیت و محل جغرافیایی، افراد به آموزش و پرورش با کیفیت دست یابند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی یادآور شد: باید در آموزش و پرورش از روش‌های نوین استفاده کرده و «با هم خوب‌زیستن» را به دانش‌آموزان یاد دهیم و در عرصه‌های علمی باید به مرزهای دانش نزدیک شویم؛ ضمن اینکه باید سواد ملی و نصاب علمی کشور حفظ شود و دانش‌آموزان خلاق و متفکر پرورش دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان با تأکید بر اینکه باید دانش‌آموزان را نسبت به هویت ملی و اسلامی آگاه سازیم، گفت: در جهان امروز هویت‌زدایی یک شعار شده است که باید به آن توجه کنیم.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره کتاب‌های کمک آموزشی در سال جاری، گفت: نسبت به سال‌های گذشته جلوتر آمده‌ایم؛ چراکه در زمانی ناشرانی که کتب دارای استاندارد تولید می‌کردند، کم بودند اما در سال جاری ۶۰ درصد کتاب‌های کمک‌آموزشی استاندارد بودند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با انتقاد از صداوسیما خاطرنشان کرد: از صداوسیما انتظار داریم تا کالاهای غیراستاندارد غیرمجوز دار را تبلیغ نکنند؛ البته امیدواریم در توافق‌نامه‌ای که با صداوسیما در حال مبادله هستیم اثرات ثمربخش آن را شاهد باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان با تشکر از وزارت ارشاد، گفت: باید تأکید کنیم که برای تجهیز کتابخانه‌های آموزشگاهی، کتب استاندارد مورد تأیید و گزینش قرار گیرد.

وی با اشاره به اظهارات معاون وزیر کار در برنامه پایش و انتقاد از آموزش و پرورش افزود: اخیراً یکی از دوستان دولتی اظهار نظر آشفته‌ای بیان کردند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود همه کتاب‌های درسی هر سال عوض می‌شود، صحیح نیست، بلکه ما بر اساس برنامه درسی ملی، کتاب‌ها را پایه به پایه عوض می‌کنیم؛ برای نمونه در سال ۹۰ کتاب درسی پایه اول عوض شد و در سال ۱۴۰۰ نیز کتاب‌های پایه‌های اول،‌ دوم و سوم ابتدایی مورد بازنگری و اصلاح قرار می‌گیرد و این کار به صورت پلکانی انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان اضافه کرد: در سال جاری کتاب‌های پایه یازدهم را عوض کردیم و کتاب‌های پایه ششم، هفتم، هشتم و نهم عوض نشد؛ ضمن اینکه سال گذشته کتاب‌های پایه دهم را  اجرای آزمایشی کردیم و امسال اصلاحات جزئی در آنها اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: این‌طور بیان می‌شود که ۳۳ هزار میلیارد تومان گردش مالی پشت کتاب‌های درسی وجود دارد مدیران پشت مافیای آن قرار دارند، اما باید بگوییم که اگر این‌طور است، باید هر دانش‌آموز دو میلیون کتاب بخرد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اظهار داشت: اگر قرار است که در حوزه مسئولیت یکدیگر حرف بزنیم، ما نیز می‌توانیم از معاونت رفاه وزارت کار این سؤال را بپرسیم و بخواهیم به داد کودکان کار برسید؛ چراکه بخشی از کودکان خارج از گردونه تحصیلی ، زیر پوشش همین بخش قرار دارند که باید به مدرسه بروند و این حرفی که مطرح شده است، خطا و اشتباه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان با انتقاد از کلاس‌های کنکور و تست‌زنی برای دانش‌آموزان گفت: باید موضوع کنکور حل شود؛ چراکه خانواده‌ها در این خصوص دچار استرس و تشویش می‌شوند.

 

مطالب مرتبط :